math4u
math4u

As a rule of thumb, don't totally leave a topic until you know "how", and understand the "why". Add me at Skype, my Skype id is- akshat.delhi

Score: 193
5.00 USD /single lesson (60 min.)
Science / Math

Lesson schedule

Tutor score

92%
positve
feedbacks
Lessons given:
205
Positives
26
Neutrals
0
Negatives
2

Students feedbacks

Tutor information

General information

nick math4u
country India
languages English
contact

Education

Different teachers for different grades

Maximum M.Sc. Ph.D. 

Experience: 20 years

About me

Fees details for the grade below 3 (age 8 years and below)-

US$ 5 for the single lesson

$90 for 20 lessons (within one month)

$200 for 50 lessons (within three months)

$350 for 100 lessons (within four months) 

 

Grade 3 and 4 (age 8 and 9 years)- 

US$ 6 for the single lesson

$110 for 20 lessons (within one month)

$250 for 50 lessons (within three months)

$450 for 100 lessons (within four months) 

 

Grade 5 and 6 (age 10 and 11 years)-

US$ 8 for the single lesson

$150 for 20 lessons (within one month)

$350 for 50 lessons (within three months)

$600 for 100 lessons (within four months) 

 

Grade 7 and 8 (age- 12 and 13 years)-

$12 for the single lesson


$230 for 20 lessons


$550 for 50 lessons (within three months)

And

$1000 for 100 lessons (within four months) 

 

Grade 9 (age 14 years)-

$15 for the single lesson


$145 for 10 lessons


$325 for 25 lessons (within two months)


$600 for 50 lessons (within three months)

And

$1100 for 100 lessons (within four months) 

 

Grade 10 (age 15 years)-

$20 for the single lesson


$145 for 10 lessons


$325 for 25 lessons (within two months)


$600 for 50 lessons (within three months)

And

$1100 for 100 lessons (within four months) 

 

Grade 11 (age 16 years)- 

$25 for the single class 

$120 for 5 lessons (within one month)

$220 for 10 lessons  (within two months)

$450 for 25 lessons (within three months)

$800 for 50 lessons (within four months) 

 

Grade 12 (age 17 years)- 

$30 for the single class 

$140 for 5 lessons (within one month)

$260 for 10 lessons  (within two months)

$600 for 25 lessons (within three months)

$1100 for 50 lessons (within four months) 

 

College or competitive exam preparation

$50 for the single class 

$400 for 10 lessons  (within two months)

$700 for 20 lessons (within three months)

$1250 for 50 lessons (within four months) 

 

 

Let us strive to learn for the understanding of mathematical concepts and procedures, the "why" something works, and not only the "how". The "how" something works is often called procedural understanding: you know how to work long division, or the procedure of fraction addition or fraction division, for example. It is often possible to learn the "how" mechanically without understanding why it works. Procedures learned this way are often forgotten very easily. The relationship between the "how" and the "why" - or between procedures and concepts - is complex. One doesn't always come totally before the other, and it also varies from child to child. And, conceptual and procedural understanding actually help each other: conceptual knowledge (understanding the "why") is important for the development of procedural fluency, while fluent procedural knowledge supports the development of further understanding and learning. Try alternating the instruction: learn how to add fractions, and practice on it. Then understand why it works. Go back to some practice. Back and forth. Sooner or later it should 'stick' - but it might be next year instead of this one or after 6 months instead of in this month.